Nehľadajte ideál. Nechajte si ho vyrobiť: kožené brašny

Ako brašnár vyrábam kožené opasky, organizéry, kožené brašny a rôzne doplnky, ktoré je z rôznych dôvodov najlepšie vyrobiť z pravej kože.

V tomto článku sa zameriam na kožené brašny, pánske kožené kabely, kožené tašky cez rameno, kapsy a tak ďalej.. Pre jednoduchosť budem pre všetky používať výraz “brašna” (podľa jazykovedného ústavu vzor žena) a poviem Vám o nich základné informácie.

Zákazkovo vyrobená brašna sa hodí ku každej príležitosti. Poslúži ako kabelka, ako príručná taška, ale už som mal aj zákazníka, ktorý chcel brašnu na nosenie fototechniky.

Kreativite sa tu medze nekladú, aký tvar budete chcieť, na taký sa pozriem. Malé, veľké, pracovné, pánske aj dámske.

Limity udávajú len vlastnosti kože ako takej. Ručné spracovanie a šitie umožňuje viac kreativity, než stroje.
Ak prídeme do bodu, že nebudem vedieť niektorú požiadavku splniť, dozviete sa to včas a navrhnem možné alternatívy.

Kožené brašny v pár jednoduchýcgh krokoch

Kožené brašny robím v troch základných typoch: Trojdielny typ, päťdielny typ a aktovkový typ.

Trojdielny typ: všimnite si tri základné časti, z ktorých pozostáva: hlavná časť a dve bočné časti.

Päť-dielny typ. Štyri steny a piate dno. Zadná časť zároveň prechádza cez vrch až dopredu kvôli zatváraniu.

Aktovkový typ – boky a dno sú tvorené jedným kusom.

Farby

V ponuke mám na kožené brašny takéto farby. Čierna, mahagónová hnedá, zubria hnedá, gaštanovo červená a poslednou možnosťou je ponechať brašnu bez povrchovej úpravy. Časom prirodzene zhnedne. Hnedé odtiene je možné natierať rôznou intenzitou, potom sú svetlé a tmavé odtiene, ale je ťažké to presne zopakovať.

Mahagónová hnedá.

Zubria hnedá

Gaštanovo červená, sýta

Gaštanovo červená, svetlá

Prírodná, koža bez úpravy

kožená brašňa na náradieČierna

Tieto zobrazené treba brať s malou rezervou – jednak preto, lebo každý monitor je nastavený trochu inak a jednak preto, že tá istá farba na dvoch rôznych kusoch kože môže “vypáliť” odlišne.

Úprava vnútra

Vnútorné usporiadanie riešim vždy individuálne podľa vašich požiadaviek. Dôležité je tiež, či necháme vnútro brašny bez úpravy, alebo ho nafarbíme, alebo ho dokonca vystelieme, aby bolo jemnejšie na dotyk. Výstelku odporúčam, najmä ak budete v brašne nosiť elektroniku – mobily, tablety, harddisky a podobne. Rubová strana kože je totiž dosť nestabilná a časom sa z nej odlupujú miniatúrne čiastočky, taký kožený prach. To môže elektroniku poškodiť. Výstelka bravčovou glazúrovanou kožou tomu spoľahlivo zabráni.

pánska kožená brašňa

Vnútra brašny bez úpravy. Vidno, že koža prirodzene na divoko hnedne.

Vnútro brašny nafarbené a nalakované, ako jej zovňajšok

kožená brašňa

Vnútro brašny vystlané bravčovou glazúrovanou kožou v prírodnej farbe

kožené brašny

Vnútro brašny vystlané bravčovou glazúrovanou kožou v čiernej farbe

kožené brašnyVnútro brašny vystlané jahňacinou

Zapínanie

Brašnu môžem vybaviť buď aktovkovým zámkom, alebo spravíme zapínanie pomocou pracky. Tu je dôležité spomenúť, že tie aktovkové zámky už nie sú, čo bývali, ak voľakedy bývali napríklad celokovové. Teraz je to všelijako galvanizované a nie vždy tá vrchná vrstva drží spoľahlivo aj pri častom používaní. Oproti tomu je pracka tutovka, ani zlodeji ju tak ľahko neotvoria nepozorovane…

kožené brašny

Aktovkový zámok

Zapínanie prackou

Zapínanie prackou

Zdobenie

Ako pri iných výrobkoch, aj pri svojich brašnách robím zdobenia na objednávku. Či už je to nejaký obrázok, monogram alebo jednoducho vyrazené iniciály.

kožené brašny

Iniciály sú základ, môže ísť aj o meno

Logo – tu išlo o sadu diár a brašna. Logo na oboch.

Kreslenie podľa požiadaviek

Iniciály na kožené brašny môžu byť celkom tieto tri typy:

Veľké iniciály, výška písma cca 19mm

Stredné iniciály, výška písma cca 13mm

Malé iniciály, výška písma cca 10mm

Samozrejme, iniciály na Vašom výrobku budú Vaše, nie moje. Tu sú moje len pre ilustráciu.

Nastavovanie popruhu na kožené brašny

Nastavenie popruhu cez rameno môže byť riešené viacerými spôsobmi. Najčastejšie ide o nastavenie prackami na bokoch brašny, alebo nastavenie prackou na hrudi, pričom popruhy sú na bokoch brašny uchytené bez možnosti posúvania. Dajú sa ale v prípade potreby skladať a prehodiť zo strany na stranu.

Popruh je nastavovaný na hrudi

Na brašnu je popruh uchytený bez možnosti pohybu, ale dá sa zložiť a prehodiť zo strany na stranu

Druhá možnosť sú klasické pracky, ktoré sú na oboch stranách brašny

Na bokoch brašny sú pracky a nimi sa nastavuje popruh, aby ste brašnu nosili v požadovanej výške na boku

Všetko sa rieši cez internet, pokiaľ nemáte možnosť prísť do Terne (Terňa, okres Prešov) a pozhovárať sa osobne. Takže sa snažím dať sem všetky potrebné informácie.

Ak zadáte požiadavku, ja ju nacením. Ak nemáte presnú predstavu, pomôžem Vám dopracovať sa k nej. Vytvoril som formulár, ktorý Vám pomôže zadať aspoň základnú požiadavku, takzvaný nástrel, a potom detaily doriešime ďalej.

Ako je to potom s dopravou?

Štandardne svoje výrobky posielam kuriérom cez UPS. Ak nemáte možnosť čakať na kuriéra, vyskúšajte službu Slovenskej pošty – Balík na poštu. Pošta Vás upozorní mailom a sms, že máte balík pripravený na pobočke, pod ktorú spadá Vaša adresa, a môžete si ho vyzdvihnúť v rámci otváracích hodín.

Platí sa vopred, a potom sa dlho čaká. V prvej polovici roka cca 3-4 týždne, predvianočné termíny sa vyplnia koncom leta, takže ak chcete niečo na Vianoce, už od septembra mávam plno. Myslite na predstih, či už na Vianoce, alebo počas roka na narodeniny a podobne.

Tak a teraz už viete v podstate všetko o brašnách P.G.B., takže najjednoduchšie si objednáte cez tento formulár. A ja sa Vám potom ozvem s ďalším postupom.

Objednávací formulár

[contact-form-7 id=”207″ title=”Brasny”]

Categories: Výrobky