Kožené opasky

Kožené opasky do riflí aj k obleku, ručne šité, na celý život

Kožené opasky sú dôležitým doplnkom v takmer každom šatníku. Hovädzia useň je jedinečný materiál. Kožené opasky vydržia slúžiť desaťročia. Vekom získavajú patinu a tým sa zvyšuje ich jedinečnosť a hodnota. Ide o jediný 100% biologicky rozložiteľný materiál, z ktorého môžete mať opasok vyrobený. Navyše, koža sa hodí ku každému oblečeniu a netreba si lámať hlavu ani s farebným zladením.

Jedinečnosť

Kožené opasky PGB sú navyše ako jediné na Slovensku vyrábané výlučne bez použitia strojov a syntetickej chémie. Ručná práca a prírodné materiály zaručujú, že neexistujú dva rovnaké kožené opasky.

Stačí si vybrať – typ pracky, farbu, zdobenie, dĺžku opasku a máte svoj jedinečný opasok, aký nemá nikto na svete.

Typ pracky

0. Pracka na opasok SK 40 – šírka opasku bude 40mm. Oceľová pracka s povrchovou úpravou pripomínajúcou kameň. Pracka bez niklu, vhodná pre alergikov.

1.Pracka na opasok MK 40 – šírka opasku bude 40mm. Oceľová pracka s povrchovou úpravou pripomínajúcou kameň. Pracka bez niklu, vhodná pre alergikov.

2. Pracka na opasok MNL 40 – šírka opasku dude 40mm. Oceľová pracka s povrchom lesklého niklu.

3. Pracka na opasok MNT 40 – šírka opasku dude 40mm. Oceľová pracka s povrchom matného staro-niklu.

4. Pracka na opasok ŠTS 35 – šírka opasku dude 35mm. Oceľová pracka s povrchovou úpravou matného staro-niklu.

5. Pracka na opasok ŠTS 30 – šírka opasku bude 30mm. Oceľová pracka s povrchovou úpravou matného staro-niklu.

6. Pracka na opasok BR 40 – šírka opasku dude 40mm. Pracka odlievaná z bronzu, možné skombinovať s bronzovou vsuvkou namiesto pútka.

7. Pracka na opasok BR 33 – šírka opasku dude 33mm. Pracka odlievaná z bronzu.

8. Pracka na opasok BR 30 – šírka opasku dude 30mm. Pracka odlievaná z bronzu, možné skombinovať s bronzovou vsuvkou namiesto pútka.

9. Pracka na opasok BS 30 – šírka opasku bude 30mm. Pracka odlievaná z bronzu, možné skombinovať s bronzovou vsuvkou namiesto pútka.

Pútko alebo vsuvka

Štandardne dávam na svoje kožené opasky aj kožené pútko. Pri niektorých bronzových prackách je zobrazená aj bronzová vsuvka – na želanie je možné ju použiť namiesto koženého pútka. Stačí to pripísať do objednávky. Niektoré pracky som stihol pred odoslaním k zákazníkom odfotiť na hotových opaskoch. Nie vždy to však stíham, takže ich sem budem pridávať priebežne.

ŠTS 35 čierny, nitovaný

ŠTS 30 nitovaný, mahagónová hnedá, iniciály na želanie

ŠTS 35 nitovaný, zubria hnedá

BR40 zubria hnedá

Nitovanie alebo šitie

Pracky môžem na opasok nitovať alebo šiť.
Ku bronzovým prackám používam vždy len bronzové nity, k pracke MK 40, s povrchovou úpravou pripomínajúcou kameň, používam len šitie.
Pri ostatných prackách si môžete vybrať. Buď použijeme bielu niť na šitie, alebo nity – niklové a čierne – podľa pracky. Vašu voľbu treba správne zadať pri objednávke – možnosti vo formulári Vás k tomu navedú.

Opasok s nitovanou prackou

Opasok so šitou prackou

Šitý opasok na cvičenie

Kombinácia je na vás

Farby

Každú z praciek z mojej ponuky môžete skombinovať s každým farebným prevedením z mojej ponuky.

Pri svojej práci používam prírodné farby na vodnej báze. V ponuke mám tieto: čierna, mahagónovo hnedá, zubria hnedá a gaštanovo červená farba; alebo môžeme opasok nechať bez farbenia.
Najskôr je bledý, neskôr prirodzene zhnedne, vysvetlenie nájdete medzi článkmi na mojom blogu.
Zobrazenie farieb na Vašom počítači sa môže líšiť od skutočných farieb. Použitie prírodných materiálov zároveň spôsobuje, že moje kožené opasky majú aj pri použití rovnakých farieb vždy mierne odlišné odtiene; živý materiál – živý opasok.

Iniciály

Iniciály môžem vyhotoviť pomocou razníc, alebo ručne. Mám na výber tieto tri sady razníc.

Malé iniciály

Výška písma cca 10mm

Stredné iniciály

Výška písma cca 13mm

Veľké iniciály

Výška písma cca 19mm

Samozrejme, iniciály budú Vaše, podľa mena a priezviska, ktoré vyplníte. Ak chcete opasok niekomu darovať, pod adresu v objednávke napíšte, aké iniciály mám na opasok vyraziť.

Kožené opasky na mieru

Aby som mohol svoje kožené opasky vyrábať presne Vám na mieru, je potrebné mi zadať do formuláru pri objednávke aj obvod pásu. Nie dĺžku opasku, ale obvod pásu. Pás si treba zmerať s oblečenými nohavicami a to v mieste, kde mávate opasok, nie vyššie, ani nižšie, ideálne je dať meter cez pútka na nohaviciach.  Vhodné  je tiež zmerať na starom opasku vzdialenosť od vonkajšieho okraja pracky po najpoužívanejšiu dierku.

Tento údaj použijem pre umiestnenie základnej dierky na opasku. Do plusu aj do mínusu potom pridám tri ďalšie dierky v rozpätí 2,5 cm, takže budete môcť slobodne meniť hmotnosť podľa vlastného uváženia :).

Pozor, je dôležité si uvedomiť, že za správne prevedenie merania nesiete zodpovednosť vy ako zákazník. Ak vám bude opasok malý, nebude možné ho vymeniť za iný. Na výrobky vyrobené na mieru sa nevzťahuje ani možnosť vrátenia peňazí.  Ja, logicky, môžem byť zodpovedný len za to, že s prirodzenou toleranciou do jedného percenta dodržím rozmer, ktorý zadáte do objednávky.

Potrebujem veľký opasok. Fakt veľký

Bežne robím kožené opasky z jednej vrstvy kože. Pri dĺžkach nad 120 cm je už ale ťažké nájsť taký kus kože. Jasné, krava má aj dva a pol metra, ale opasok sa nedá robiť z hociktorej časti hovädzej kože.

Tá ideálna časť usne má pri tých najväčších plemenách dĺžku tak maximálne tých 130-140 cm. Z toho odrátajte 10 cm na uchytenie pracky, 10 cm koniec opasku, kde už nie sú dierky, a máte výsledok. Dlhšie kožené opasky už nie je dobré robiť z jednej vrstvy kože, lebo nie všade má koža rovnaké vlastnosti a taký dlhý opasok by sa mohol časom naťahovať a krútiť.

kožené opasky

Riešenie je priamo tu

Netreba si však zúfať, a to ani v prípade, že patríte do tej skupiny ľudí, ktorým je svet malý. Pre obvod pása nad 120 cm odporúčam prešívané dvojvrstvové kožené opasky. Tieto sú vyrobené z dvoch vrstiev kože. Tie sú o čosi tenšie, než koža na jednovrstvový opasok. Sú k sebe prilepené prírodným kaučukovým lepidlom a následne sú zošité sedlárskym stehom. Keď sa takto spoja dve vrstvy kože oproti sebe, navzájom sa spevnia a tým sa dá na opasok využiť aj časť usne, ktorá by v jednej vrstve nemusela stačiť. Dajú sa tak robiť opasky pre obvody pása cez 150 cm.

Pozor na ozdobné prešívanie

Pozor, bežný opasok z obchodu má na sebe ozdobný steh, ale v zásade neponúka žiadnu pevnostnú ani inú výhodu. Skôr naopak, stehy na bežných opaskoch sú robené strojovo s tenkými niťami, keďže stroje silné ľanové dratvy jednoducho nedovolia používať. Také opasky sa potom rozpadajú veľmi typickým spôsobom a hoci často nesú logá typu “echt leder”, jednoducho sa z nich oddeľujú jednotlivé vrstvy lisovaného papiera. Je to smutné, ale je to tak. A čím drahšia značka, tým skôr ide o podvrh.

Dvojvrstvové kožené opasky P.G.B. sú zhotovené z obyčajnej hovädzej kože, usne. Stehy sú robené holými rukami pomocou pevnej ľanovej dratvy a vydržia viac, než stehy vyhotovené tým najdokonalejším strojom na svete. Ruky sú jednoducho ruky.

Pevnosť nadovšetko

Pracka je potom prinitovaná pomocou tretieho kúsku kože, čím sa získajú centimetre navyše.
Taký opasok je potom hrubý 5-6 milimetrov, čo mu dodáva masívnosť, na akú v obchodných centrách nenatrafíte. Opasku chvíľu trvá, než zmäkne a bude sa ohýbať flexibilne, ako jednovrstvový opasok. Na to pozor, aby ste neboli prekvapení, že je opasok príliš tvrdý.

Prešívam to ručne a dávam na svoje kožené opasky doživotnú záruku. Najväčší opasok, aký som robil, bol pre pána, ktorý mi zavolal s tým, že potrebuje veľký, široký a poriadne pevný opasok, lebo že má pás 144 cm. A to si myslím, že existuje kopec ľudí, ktorí toto číslo hravo prekonajú. V takých prípadoch sa musí použiť koža taká dlhá, ako to len ide.

Samozrejme, prešívaný dvojvrstvový opasok môže byť aj pre menší obvod pása. To len opačne to nejde a jednovrstvový nemôže byť príliš dlhý. Vašu voľbu zadáte pri objednávke. Ak neuvediete inak, bude prešívanie zhotovené prírodnou ľanovou dratvou v bielej farbe. (je možné použiť aj čiernu)

kožené opasky

Ak ste si vybrali, môžete si objednať.
Stačí mi napísať vašu voľbu – ktorú chcete pracku, akú chcete farbu a aký máte obvod pása. Vďaka jednoduchému formuláru Vám to zaberie fakt len pár sekúnd.
Asi Vás zaujíma, koľko to stojí.
Koľko ste ochotní zaplatiť za ručnú prácu?
Koľko za opasok z pravej kože, nie z papierovej napodobeniny s nálepkou “echt leder”?
Koľko za fakt, že ide o čisto slovenský výrobok, nie dovoz, bohvie odkiaľ?
Koľko za doživontú záruku, že sa Vám opasok nerozpadne?
Koľko za výrobu na mieru?

Koľko za všetko dohromady?

Za jednovrstvové opasky si neúčtujem ani stovku, ani dve tretiny z nej.
Cena jednoduchého koženého opasku P.G.B. je 49,00€, ak je obvod pása menší, než 110cm, je to dokonca len 43 eur. 

Cena dvojitého prešívaného opasku P.G.B. je 93,00€. A ku každému opasku Vám pribalím aj dopravu v rámci Slovenska zadarmo.
Ak by vás zaujímali množstevné zľavy, prosím, prečítajte si tento článok na mojom blogu.

[contact-form-7 id="652" title="Objednavka opasky"]
Categories: Výrobky